2013 Yılı Faaliyet Raporu
Akbucak Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2013 Yılı Faaliyet Raporu
09.01.2014 08:14
877 okunma
Paylaş

2013 Yılında Başlattığımız Projelerimiz

Köyümüz ve köylülerimiz ile ilgili proje üretebilmemize zemin hazırlamak üzere bazı araştırmaların yapılması için resmi yazışmalar yaptık. Yaptığımız resmi yazışmalar özetle şöyledir:

1) Yozgat Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar: Köyümüzün iklimi, coğrafi yapısı, toprak yapısı ve bitki örtüsünün tespit edilmesi, mevcut bitki örtüsünden geliştirmeye müsait olan bitki çeşitleri ile köyün iklim ve toprak yapısına uygun, pazarı olan ve ticari avantaj sağlayacak yeni bitki çeşitlerinin tespit edilmesiyle ilgili çalışma yapılması talep edildi. İl Müdürlüğü tarafından yaptırılan çalışma, 23 sayfalık rapor halinde derneğimize gönderildi.

2) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile yazışmalar: Köyümüzdeki güneş, rüzgar, su ve biyogaz potansiyeli ile ilgili verilerin toplanması ve neler yapılabileceği hakkında bilgi talep ettik. Kurum tarafından bu konuda bir çalışma yapılarak rapor halinde derneğimize gönderildi.

3) Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar: Köyümüzde ve çevresinde rüzgar ve güneş enerjisi potansiyeli ile ilgili yazışmalarımız devam etmektedir.

4) Yozgat İl Özel İdaresi ile yapılan yazışmalar: Köyümüzdeki içme sularının analiz edilmesi, içme suyu şebekelerinin yenilenmesi ile ilgili yazılmalarımız devam ediyor.

5) Anayasa değişikliği önerimiz: Anayasa değişikliği ile ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarından da görüş sorulmuştur. Yüzlerce Yozgatlı sivil toplum kuruluşu içinde sadece 10 tane Yozgatlı sivil toplum kuruluşu anayasa değişikliği konusunda görüş bildirmiştir. Bu on sivil toplum kuruluşundan birisi de bizim derneğimizdir.

Sosyal Etkinlikler Düzenledik

1) Tüm köylülerimizin davet edildiği arabaşı şölenini yaptık

2) İstanbul’da Cenaze/taziye organizasyonunu başlattık.

Kültürel Faaliyetlerimizin Tespitine Başladık

1) Köyün tarihi ile ilgili çalışmalarımıza başladık, çalışmalarımız devam ediyor.

2) Düğün adetleri ile ilgili çalışmalarımıza başladık, çalışmalarımız devam ediyor.

3) Cenaze adetleri ile ilgili çalışmalarımıza başladık, çalışmalarımız devam ediyor.

4) Köyde oynanan oyunlar ile ilgili çalışmalarımıza başladık, çalışmalarımız devam ediyor.

5) Yemeklerimiz ile ilgili çalışmalarımıza başladık, çalışmalarımız devam ediyor.

İlerleyen yıllarda Belediye ve diğer kurumlarla görüşerek ilçemizde yöresel kıyafetlerin, eski eşyaların ve yaşam şeklinin sergileneceği müze açılması için girişimlerde bulunacağız.

Köylülerimizin ve İletişim Bilgilerinin Tespitine Başladık

Akbucaklıların ve iletişim bilgilerinin tespit edilmesine başladık. Bununla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Amacımız tüm Akbucaklıları, yaşadığı yerleri, mesleklerini ve iletişim bilgilerini tespit etmek, köyümüzü ve köylülerimizi ilgilendiren önemli haberleri paylaşmak istiyoruz.

Dernek olarak amacımız, bizi birbirimize kenetleyen kültürel değerlerimizi tespit etmek ve sonraki kuşaklara da aktarılmasını sağlamaktır. Sosyal ve kültürel etkinliklerimizle bir araya geliyor, ortak değerlerimizi paylaşıyoruz. Basit gibi görünse de bu tür faaliyetler, ülkemizin birlik ve beraberliğine katkı sağladığı için önemlidir.

2014 Yılı Faaliyet Planımız

Daha önce başlattığımız çalışmalara 2014 yılında da devam edeceğiz. Köy muhtarlığının talepleri ve destekleri olması halinde resmi mercilerle yazışmaların yapılması ve takip edilmesi hususunda gerekli desteği vereceğiz.
Bu kapsamda köy muhtarının da gerekli ilgiyi göstermesi halinde köyümüzdeki içme suyu, mezarlığın temizliği ve ağaçlandırılması konusuna öncelik vereceğiz.
 

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Haber Akışı
Programlama: Murat Kaya